Opublikowano

Czym jest zasiłek dla bezrobotnych Norwegia?

Jesteś Polakiem, który wyjechał do Norwegii w celach zarobkowych, podjąłeś legalną pracę na obczyźnie, ale zostałeś z niej zwolniony lub pracodawca wysłał Cię na permittering? Nie zadręczaj się, pomocną dłoń wyciągnie do Ciebie firma ATS Anna Stankiewicz, która z takimi przypadkami jak Twój radzi sobie od 2009 roku. Zasiłek dla bezrobotnych Norwegia to świadczenie socjalne, które ma za zadanie czasowo zastąpić utracony dochód z tytułu pracy.

Czym różni się dagpenger od permitteringu?

Dagpenger to zasiłek dla bezrobotnych Norwegia, polegający na wsparciu finansowym dla pracowników, którzy utracili swój dotychczasowy dochód. Jeśli zostaną spełnione określone warunki, można uzyskać ponad 60% dotychczasowej pensji. Pozwala to na poradzenie sobie w pewnym stopniu finansowo, aż do momentu znalezienia kolejnej pracy, a w praktyce wiadomo, że czas ten bywa naprawdę różny w zależności od kompetencji pracownika, znajomości języka, branży, w której szuka zatrudnienia, itp. Ze świadczenia dagpenger można ubiegać się tylko, jeśli: Twoja umowa o pracę wygasła lub jeśli zostałeś zwolniony z pracy. Permittering to inny zasiłek dla bezrobotnych Norwegia, wypłacany w sytuacji, gdy zostałeś tymczasowo odwołany z pracy w wyniku spadku liczby zleceń lub wydarzeń niezależnych od pracodawcy. Świadczenie to jest tymczasowe, może trwać maksymalnie przez okres 26 tygodni w odstępie 18 miesięcy przy zatrudnieniu u jednego pracodawcy. 

Jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych Norwegia?

Papierologia jest często tym aspektem, który zniechęca osoby, które utraciły pracę i są już wystarczająco przygnębione i zrezygnowane zaistniałą sytuacją. Zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalizującej się w takich usługach firmy, m.in. ATS Anna Stankiewicz, gdyż lista dokumentów niezbędnych do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest niezwykle długa. Wniosek o świadczenie można złożyć osobiście w placówce norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej, w skrócie NAV, bądź oczywiście drogą elektroniczną.